Istota czasu wolnego u dzieci i młodzieży

W dzisiejszych czasach dzieci oraz młodzież są naprawdę zapracowanymi mrówkami. W szkołach dzieci uczą się według pewnych schematów oraz według ułożonego harmonogramu. Nie ma tam chwili na relaks czy czas wolny, który pozwoliłby na rozwijanie jakichś umiejętności lub po prostu kontakt z rówieśnikami. W rzeczywistości harmonogram zarówno naszych dzieci, jak i nasz może być zbyt przytłaczający dla naszej psychiki. Według psychologów czas wolny jest ważny dla dzieci i młodzieży, zwłaszcza w okresie dojrzewania. Jednakże, za dużo wolnego czasu może stać się problematyczne i wpłynąć negatywnie na rozwój dziecka. Ważne jest, by rodzice upewnili się, że ich pociecha zachowuje równowagę pomiędzy zaplanowanymi zajęciami a czasem dla siebie.

Dlaczego dzieci i młodzież potrzebują trochę czasu wolnego?

Czas wolny dzieci, a zwłaszcza młodzieży, jest często pomijany. Rodzice często mają dobre intencje, by ich dzieci były mądre i wspaniałe. Ale wielu rodziców niestety jest winnych z powodu nadmiernego planowania ich czasu za pomocą zajęć pozalekcyjnych, pracy wolontariatu i innych podobnych wymagań. Niektórzy rodzice po prostu chcą dać swoim dzieciom możliwości, których nigdy nie mieli. Inni mają nadzieję, że ich dzieci staną się bardziej ambitne i lepiej przygotowane do wyższej szkoły lub codziennego życia. Podczas gdy ważne jest, aby dziecko realizowało swoje zainteresowania, hobby lub pasje. Badania pokazują, że dzieci, które są mają zbyt dużo obowiązków, często czują się przytłoczone i poddawane presji, co może prowadzić do wielu problemów, w tym problemów behawioralnych i emocjonalnych. Innymi słowy, dzieci mogą być po prostu zestresowane. Zamiast tego pomóż swojemu dziecku nadać priorytet jego zainteresowaniom.
W ten sposób uczysz go także umiejętności podejmowania dorosłych decyzji.

Warto podkreślić, że młodzież, tak samo, jak dorośli ludzie, mają o czym myśleć. Dla nas praca a dla nich szkoła może powodować stres. Zastanów się tylko nad wszystkimi wyzwaniami i trudnościami, jakie może napotkać uczeń w szkole: zwiększenie obowiązków domowych, presja na osiągnięcie doskonałości i bycie ambitnym. Poza tym młodzieńcze problemy, takie jak problemy z przyjaciółmi i pierwszymi miłościami. Wszystkie te wyzwania wymagają trochę czasu dla dziecka. Zapewnienie dziecku wolnego czasu pozwoli mu spokojnie przemyślenie jego spraw. Daj również dziecku możliwość rozmowy oraz wspólnego rozwiązywania problemów. Pozwól dziecku otworzyć się przed tobą. Ba, pozwól dziecku zrelaksować się. Dorośli rozumieją potrzebę relaksu po stresującym tygodniu pracy. Młodzież nie jest inna. Dzieci tak samo jak i my, pragną wrócić do domu, zjeść obiad i obejrzeć program telewizyjny.

Wolny czas sprawia, że ludzie są szczęśliwi. Badania pokazują, że ludzie są ogólnie bardziej szczęśliwi w weekendy. Czemu? W weekendy ludzie wybierają własne zajęcia, spędzają czas z ludźmi, których lubią i dystansują się od obowiązków dnia powszedniego. Ma sens, prawda? Młodzież potrzebuje też czas na tak zwany daydreaming, czyli sen na jawie. Daydreaming pozwala dzieciom myśleć o możliwej przyszłość dla siebie i rozważać wszystkie możliwości, jakie przed nimi stoją. Ale nie możesz śnić na jawie, jeśli nie masz wolnego czasu, to oczywiste. Pozwól dziecku poświęcić czas na przemyślenie swojej przyszłości a może będziesz zaskoczony jego wnioskami.

Czasami jednak twoje dziecko będzie po prostu chciało spędzać czas samotnie, nie robiąc zbyt wiele. Łatwo to zauważyć, ponieważ twoje dziecko spędza więcej czasu na nauce niż na hobby — częściowo chodzi o ładowanie baterii psychicznych dziecka. Czas wolny w samotności jest w porządku, pod warunkiem, że jest zrównoważony pomiędzy spędzaniem czasu z przyjaciółmi i rodziną. Poza tym dobrze jest czuć się znudzonym czasem. Znudzenie może zmotywować dziecko do znalezienia czegoś kreatywnego lub nowego.

Podsumowując, nastolatkowie oraz małe dzieci potrzebują wolnego czasu, aby odkrywać własne zainteresowania, przebywać z przyjaciółmi lub po prostu odprężyć się. Jeśli ty i twoje nastoletnie dziecko możecie znaleźć czas wolny, aby wspólnie się bawić, może to być świetny sposób na budowanie relacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *