Jak szybko się uczyć?

Według spisu powszechnego podawanego przez GUS – wykształcenie Polaków bezustannie wzrasta. Podnosimy swoje kwalifikacje, kończymy coraz lepsze szkoły i przede wszystkim studiujemy. Niegdyś wykształcenie wyższe posiadał niewielki odsetek ludzi. Dzisiaj, 40% młodych Polaków decyduje się na kontynuowanie nauki w szkole wyższej.

Nauka, czyli… „od zawsze miałam/em z nią problem!”
Jeśli należysz do grona osób, które od zawsze miało problem z nauką to świetnie trafiłaś/eś! Przygotowaliśmy dla Ciebie poradnik, który pozwoli Ci na szybszą, efektywniejszą naukę.

Zadbaj o swoją motywację!
Przed rozpoczęciem nauki warto odpowiedzieć sobie na pytanie: co jest moją motywacją do nauki? Dlaczego zamierzam studiować, zdawać kursy i robić różne certyfikaty? Dlaczego chcę się kształcić?

Odpowiedź na to pytanie pozwoli nam ocenić jaki charakter ma nasza motywacja. Wszelkie odpowiedzi sugerujące, że chcemy się doskonalić i robimy to dla samych siebie, będzie oznaczało, że mamy do czynienia z motywacją wewnętrzną. Z kolei – odpowiedzi sugerujące, np. chęć zysku, otrzymania nagrody, zaspokojenia oczekiwań innych – oznaczać będą, że nasza motywacja ma charakter zewnętrzny.

Na tym etapie, ocena naszej motywacji jest bardzo ważna. Dlaczego? Po prostu warto znać swój cel. Wszak, mimo tych samych studiów, tego samego wieku i podobnego stylu życia – niemal każdy student ma inny cel. Jak wygląda Twój? Co chcesz osiągnąć dzięki nauce?

Jak efektywnie się uczyć?
Jeśli już udało Ci się zrozumieć to, dlaczego podejmujesz naukę – czas najwyższy poznać wskazówki, które sprawią, że przyswajanie wiedzy przyjdzie Ci nie tylko szybciej, ale także znacznie łatwiej. Przygotowaliśmy dla Ciebie 10 mini-tipów.

Wskazówka numer 1: ZASPOKÓJ WSZYSTKIE SWOJE POTRZEBY
Siadasz do swojego biurka z burczącym brzuchem? Jesteś niewyspana i zmęczona? A może potrzebujesz szybkiego prysznicu? Koniecznie zrealizuj każdą swoją potrzebę. Nie pozwól, aby cokolwiek absorbowało Twoją uwagę w czasie nauki.

Wskazówka numer 2: USTAL CEL
Jaki jest cel Twojej nauki? Jaki materiał musisz przyswoić? Czego musisz się nauczyć by zdać egzamin? Możliwie go sprecyzuj, dzięki czemu będziesz mogła/mógł swobodnie ocenić progres Twojej nauki. Z zasady – im bardziej szczegółowy cel, tym lepiej.

Wskazówka numer 3: PRZYGOTUJ MATERIAŁ WCZEŚNIEJ
Nie może być tak, że siadasz do nauki i wertujesz dziesiątki różnych książek w poszukiwaniu informacji. Zanim usiądziesz na dobre do książek – przygotuj, streść i opracuj materiał, którego musisz się nauczyć. Możesz również skorzystać z gotowych opracowań.

Wskazówka numer 4: UCZ SIĘ W SESJACH
Sesja powinna trwać maksymalnie 45 minut. Początkowo jednak – staraj się uczyć po 15/30 minut, tak aby przygotować swój umysł. Przerwy powinny mieć charakter relaksacyjny.

Wskazówka numer 5: PRZYGOTUJ MIEJSCE DO NAUKI
Jeśli na Twoim biurku będą leżały śmieci, a w Twoim pokoju po prostu będzie niezbyt czysto, to bardzo szybko zrozumiesz, że to nie jest najlepsze miejsce do nauki. Czystość wokół jest bardzo ważna dla naszego umysłu – nie rozprasza i nie dekoncentruje.

Wskazówka numer 6: NIE POZWALAJ SOBIE PRZESZKADZAĆ
Zamknij swój pokój, wycisz telefon i wyłącz media społecznościowe. Pozwól, aby proces nauki przebiegał w spokojny sposób. Nie pozwalaj sobie przeszkadzać. Wszak, rozproszenie myśli skutkować będzie dekoncentracją i znacznie mniejszą zdolnością do zapamiętywania.

Wskazówka numer 7: UCZ SIĘ SYSTEMATYCZNIE
Amerykańscy naukowcy udowodnili, że systematyczna nauka sprawia, że nas umysł ma zdecydowanie większe zdolności do zapamiętywania i kojarzenia faktów. Z tego też względu, zaleca się systematyczną naukę. Lepiej codziennie poświęcić godzinę na naukę, niż raz w tygodniu usiąść do książek na siedem godzin.

Wskazówka numer 8: MIERZ SIŁY NA ZAMIARY
Zbliża się egzamin, a przed Tobą nadal sterta materiału? Nie pozwól, aby to Cię przytłoczyło. Mierz swoje siły na zamiary i tak selekcjonuj materiał, aby zdążyć ze wszystkim. Musisz oszacować ile zajmie Ci nauka, a następnie wyodrębnić ten materiał, który w Twojej ocenie będzie najważniejszy.

Wskazówka numer 9: ZAPISUJ, CZYTAJ, POWTARZAJ
Istnieje wiele różnych sposobów na naukę. Dla jednych najefektywniejsze będzie zapisywanie danych, dla innych czytanie materiału, dla jeszcze innych – bezustanne powtarzanie. Każda z tych form ma swoje plusy i minusy. Wybierz taką, która pozwala Ci osiągnąć najlepsze rezultaty w najkrótszym czasie.

Wskazówka numer 10: NIE BÓJ SIĘ UCZYĆ
To może zabrzmieć banalnie, ale wiele osób najzwyczajniej w świecie – obawia się nauki. Część, unika jej jak ognia, gdyż uważa, że proces uczenia jest trudny, wymagający i męczący. Tak naprawdę, realizując go z głową – nauka może być łatwa, szybka i przyjemna. Potwierdzają to głównie Ci, którzy w życiu osiągnęli naukowy sukces.

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki przyczynią się do tego, że Twoja nauka będzie zachodziła sprawniej – niezależnie od tego, co motywuje Cię do działania i co jest powodem dla którego się uczysz.