Zuchy

Zdjęcie młodzieńca z ZHR

Miał osiem lat, a z jego młodej piersi płynął strumień krwi
Kim był ten mały chłopiec o obliczu anioła
Jego uśmiech rozpromieniał każdego żołnierza
Nosił listy w paczce przy biodrze
Dzieląc trud i znój upału razem z dorosłymi
Kim był ten mały chłopiec z orłem na piersi
To był Zuch wierny swoim 7 Zuchowym Prawom
Które każą zawsze mówić prawdę i być dzielnym
Kochać Boga i Polskę oraz pamiętać o obowiązkach
Być dla wszystkich dobrym i stawać się coraz lepszym
A wszystko to robić dla większej chwały Bożej
Jeśli chcesz wstąpić do naszego legionu
I złożyć kwiat swojej młodości u stóp Pogromczyni Smoka
Choć z nami, weź swoją włócznię
I stań razem z nami w szeregu przeciw tysiącom
I nie bój się niczego - Ona już zwyciężyła wszystkich wrogów.

Czym zajmują się zuchy? Zabawą i nauką. Najważniejsza jest zabawa, bo żadne szanujące się dziecko nie zna życia bez dobrej zabawy. Każdy zuch bawi się dobrze i wie, co to jest dobra zabawa, czyli taka, która nie szkodzi innym oraz czegoś uczy. Np. kto to jest wolontariusz? Zuchy chcą się dowiedzieć, więc wyruszają gromadą na pomoc miastu dotkniętemu powodzią. Domy zostały zatopione, szkoła nie działa, ludzie są głodni, brakuje im ubrań. Zuchy chętnie wyruszają im z pomocą, budują tamę, przeprowadzają lekcję dla dzieci, organizują wreszcie zbiórkę pieniędzy dla ubogich, a przy tym wszystkim dobrze się bawią.

Każdy zuch ma mundur. Przypomina on o tym, że nie jest zwykłym chłopakiem, musi inaczej myśleć, mówić i działać. Na mundurku wisi znaczek zucha z orłem i słońcem, gdzie orzeł oznacza odwagę, a słońce radość. Rękaw zucha jest obszyty sprawnościami, a jeśli zuch jest sprawny i nie opuszcza zbiórek, ma też specjalny ekwipunek, ale tylko zuchy wiedzą jaki, i to jest nasza tajemnica. Niektóre zuchy mają gwiazdki – jedną, dwie lub trzy. Ci z trzema gwiazdkami są najlepszymi z najlepszych i już wiedzą, że niedługo zostaną harcerzami.

Raz w tygodniu spotykamy się na naszej zbiórce, mamy apel, a potem gawędy, pląsy, piosenki, majsterkę, teatr, prace pożyteczne, obrzędowość, zwiady, gry, zabawy, krąg rady. Raz w roku wyjeżdżamy na kolonię,  gdzie czekają nas dwa tygodnie przygód pośród lasów, łąk i jezior.

Nie każdy może zostać zuchem; nie wszyscy są w stanie sprostać jasno określonym oczekiwaniom i obowiązkom. Zuch jest chłopakiem przede wszystkim dzielnym, kocha Boga i Polskę, mówi prawdę, pamięta o obowiązkach, wszystkim jest z nim dobrze, stara się być coraz lepszy, a wszystko, co robi, jest dla większej chwały Bożej.